Austin

Austin

Austin

Grand Prize Winners with Table Read Actors in Austin

Grand Prize Winners with Table Read Actors in Austin

GP Winner Philip Chidel & Short GP Winner Marjory Kaptanoglu

GP Winner Philip Chidel & Short GP Winner Marjory Kaptanoglu

Writer Alvaro Rodriguez (Machete) Narrating Grand Prize Winning Scripts

Writer Alvaro Rodriguez (Machete) Narrating Grand Prize Winning Scripts

Professional Actors Reading Grand Prize Winning Short,

Professional Actors Reading Grand Prize Winning Short,

Table Read of Grand Prize Winning Feature Script,

Table Read of Grand Prize Winning Feature Script,

GRAND PRIZE WINNERS!

FEATURE/PILOT GRAND PRIZE WINNER:

OPEN BOOK by Philip Chidel

SHORT GRAND PRIZE WINNER:

BLEEDING EDGE by Marjory Kaptanoglu

Category WINNERS!

ACTION/ADVENTURE: MY MONSTER by Scott Rice and David Bennett Carren

ANIMATION/FANTASY: DANTURU: THE LOST BIRDS by Lorena Escalante

COMEDY: THE DEAL by Brian Fox

DRAMA: OPEN BOOK by Philip Chidel

HISTORICAL: THE PUZZLE PEOPLE by Maria Lennon, adaptation from Doug Peterson’s mystery

HORROR: ENSNARED by Bryan Hilson

SCIENCE FICTION: BODYSLAMMED by Satnam Purewal

THRILLER: THE HITCH by Troy Miller

PILOT: NEVADA BLUE by Vin Morreale

SHORT: BLEEDING EDGE by Marjory Kaptanoglu

SPECIAL MENTION!

The following screenplays came very close to the top 10 of our contest overall and deserve recognition for their achievement!
Listed in alphabetical order by first name.

ALIEN CREED by Aaron Langvand

LEAVE by Ashley Quach

PWNED by Diane M. Johnson

PISTOL WHIPPED by David Axelrad and Michel Plaxton

GOOD SAMARITANS by Jeffrey Reddick

ONE BIG LOVE by Jennifer Cram

STORM UP THE SKY by Julien Deladriere

A CHRISTMAS BREAK by Keith Strausbaugh

THE JANITOR by Kevin Lee Miller

BROTHERHOOD OF BLADES by Patrick Bohan

THE OBJECTS OF LOVE by Peter Besson

SURVIVAL THERAPY by Rahel Grunder

COMMON GROUND by Robert Fullerton

JOURNEY HOME by Samisha LaMeyer

DIVING INTO THE WRECK by Srdjan Smajic

SURVEY by Thomas Hill

SEMI-FINALISTS

FEEDER by A.K. Anders

ALIEN CREED by Aaron Langvand

THE VEIL by Andrea Fiest Stein

ZERO SUM GAME by Andrew Gerngross

DOPEBOY by Andrew Yoo

THICKER THAN WATER by Anthony Stratos

LEAVE by Ashley Quach

MODEL HOME by Barbara Sundstrom

TEMPING by Barbara Thomas

GOD’S GIRL by BC Talbott and Eric Kline

THE DEAL by Brian Fox

THE HOBBYIST by Brian Kilgore

HARD KNOX by Brian King

ENSNARED by Bryan Hilson

A SIMPLE BRIDGE by C. M. Robinson

IT GIRL by Carlton Witherell

COLD JUSTICE by Cash Anthony

THE LAST TRIP by Christina Ferguson

BLU’S COUNTRY by Corey Moore

KEYS TO THE KINGDOM by Dane McCauley

VISIONS by Danny Howell

PISTOL WHIPPED by David Axelrad

MY LITTLE GIRL by David Kenneth Zuckerman

BEFORE BANKSY by David Meckler

THE SPOTTED PEOPLE by Denise Landau

THE CUVVIE by Diane Hanks

PWNED by Diane M. Johnson

A PLACE IN THE GROUND by Donald Riemer

KHENG KHENG CROCODILE by Donna Lisa

A DELIBERATE WOMAN by Edward Ybarra

TRUSTED FRIENDS by Elizabeth Appell

LIBERTAIRE by Elizabeth Indianos

TRIPLE (A DOG’S STORY) by Erica Diamond and Bryan Firehawk

MYTHOMANIA by Howard Fridkin and Tom McCurrie

CECIL’S INDIANS by Ira Wood

FIRM BRITANNIA by Ivan Asen

UNDER ANGELS by Jace Daniel

WALT WHITMAN: A WAR WITHIN by James Campanella

YOUNG KING EDWARD by James Rosenfield

JOSHUA by Jason Clowers

POLE RESULTS by Jason Nord

AUTUMN’S QUARRY by Jason Walter Vaile and Alan Tregoning

JUSTICE IN BULK by Jay Strong

HITCHCOCK BLONDE by Jeff York

THE CONFESSION OF LIZZIE BORDEN by Jeff York

GOOD SAMARITANS by Jeffrey Reddick

PATRIOTS FIGHT TOMORROW by Jeffrey Stanley

ONE BIG LOVE by Jennifer Cram

SIN by Jesse Zimmerman

STORM UP THE SKY by Julien Deladriere

DEGENERATE by Karen Frank

THE VALISE by Kathleen Keithley

A CHRISTMAS BREAK by Keith Strausbaugh

FREE RIDE by Kelly Kidwell

THE JANITOR by Kevin Lee Miller

DANTURU THE LOST BIRDS by Lorena Escalante

THE FLOATING PRINCESS by Lyvia Martinez

THE CATALYST by Machelle Allman

THE PUZZLE PEOPLE by Maria Lennon, adaptation from Doug Peterson’s mystery

BLEEDING EDGE by Marjory Kaptanoglu

THE RED ARROW by Mark Rodney and R.& A. Wenick

RALPH THE ROADIE by Matt Weinhold and Chris Bonno, from a story by Peter Byck, Matt Weinhold, Chris Bonno, and Hal Sparks

AGWAJIING, THE SANITARIUM by Michael O’Rourke, adaptation from Winona LaDuke

DEAD DOLORES by Michael Yagnow

QULLS! by Noelle Nelson

THE WORK OF ZOMBIES by Patricia Semler and James Prine

BROTHERHOOD OF BLADES by Patrick Bohan

AMAZE YOUR FRIENDS by Paul Taegel

KONSTANTIN by Pete Giovagnoli

THE OBJECTS OF LOVE by Peter Besson

OPEN BOOK by Philip Chidel

THE GRANDFATHER CLAUSE by Philip Genovese

SURVIVAL THERAPY by Rahel Grunder

LAUNDRY DAY by Randy Mack

THE MORNING AFTER by Rebekah E. Reaves

COMMON GROUND by Robert Fullerton

HAT TRICK by Robert Gately

ONE by Robert Gilmer

PASSING THROUGH by Robert Rhyne

SPRING TRAINING by Robert Tobin

THE RULES OF WAR by Roy Woodbridge

JOURNEY HOME by Samisha LaMeyer

WHAT’S UP WITH JAY? by Sarah Hohman

BODYSLAMMED by Satnam Purewal

MY MONSTER by Scott Rice and David Bennett Carren

RED TAG by Shane Mccabe and Jordan-Lee McGrath

SAINTS OF FRIARS GATE by Sharon Murray

DIVING INTO THE WRECK by Srdjan Smajic

SOMEBODY PINCH ME by Steven Guggenheimer

SEEING RED by Sundae Jahant-Osborn

STAYCATION by Sundae Jahant-Osborn

20 MINUTES SOUTH by Talia Gonzalez & Bisanne Masoud

EVANGELINA by Tammy Gross

AS ABOVE, SO BELOW by Tara Hall

ABE AND GINGER by Tejal Desai and Brian Wray

SURVEY by Thomas Hill

OVERNITE SHIFT by Tibor Spiegel

THE HITCH by Troy Miller

SOLOMON’S TRAIN by Troy Perkins

NEVADA BLUE by Vin Morreale

THE INCREDIBLE FROG BOY IS ON THE LOOSE AGAIN! by Zach Jansen

Honorable Mention

UNION by Aaron Rollins

NO PLACE LIKE HOME by Andrew Riley

A LUNATIC FEAR by Barbara Chepaitis

SHE WAS LEFT ALONE by Bela Wolf

THE BEST PART OF THE DAY by Betty Ellington-Smith

THE VARIABLE MAN by Bix Santana

EVICTED by Brendan Raher

WHAT GOES AROUND, COMES AROUND by Butch Garrett

DARK GARDEN by Carson Becker

OBSIDIAN by Chris Velasco

SIR GUINEVERE by Dana Cowden

GHOST DANCE by Dana Cowden

MULBERRY STREET by Daniela D’Angelo

DOC ZOMBIE by Darryl Anka

C.O.JONES by David Flynn

ARMY OF ONE by Dennis Hefter

THE LOSS by Doug Dilg

MY GUARDIAN ANGEL LOOKS LIKE DANNY DEVITO by Francesca Bertoni

CROSSINGS by Fred Perry

FIVE DAYS IN CALCUTTA by Fred Perry

WEST OF TEXAS: THE LEGEND OF BADLAND BALDY by Gordon Thomas and Sonny Carl Davis

THE AIR I BREATHE by Hermione Flavia

LILY AND HER SISTERS by Ilaria D’Elia

FINDING DISTANCE by Jodi levitan

WRAPPED UP by Jonathan Fournier

THE LAST WAR GAME by Keith Sloggett

THE YEAR OF THE MOTH by Kerry McPherson

SINS OF THE MIDNIGHT SONS by Kimberly R. Morgan

LUCKY MAN by Kory Shepard

THE ROBBERY by LaShoneGarth

SAINT JOHN THE DIVINE IN IOWA by Lyralen Kaye

PEARL by Lyvia Martinez

KHAMA by Mark Macauley

ONCE A WIZARD by Mark Whitehill

CODE RED by Michael Donald

MUSIC ROWE by Michael Fry and Les Ladd

THE FATHER TRIP by Michael Killen

DELTA H by Patrick Maher

ROGUE RIVER ROY by Paulo Freitas Jr

THE CONSPIRATORS by Peter Field

OFFSIDES by Rebekah E. Reaves

DON Q by Richard Alvarez

THE FINAL JOB by Robert Ward

TRAINWRECK by Sara de Waard

ZERO DAY by Simon Birkenhead

DIPPERS by Spencer Michlin and Carter Brallier

BERING STRAIT by Stacy Coffey

BELIEF, MYTHS AND CURSES by Stephen M. Hunt

DETECTIVE IN THE CITY OF BEAUTIFUL WOMEN by Tori Telfer

INHALE by Victor Grippi

LOVE ECLECTIC by William Brown

NOTHING HIDDEN by William Fath

GRAND PRIZE WINNERS!

FEATURE GRAND PRIZE WINNER: 
CONTROL by Steve Lewis

PILOT GRAND PRIZE WINNER: 
WEIMAR by Ben Maraniss

SHORT GRAND PRIZE WINNER:
THE DARK OF NIGHT by Denise Meyers

Category WINNERS!

ACTION/ADVENTURE: ROGUE by Anthony Mezza

ANIMATION/FANTASY: ARK CITY JAZZ by Boaz Dror

COMEDY: HARROW FALLS by Benjamin Bushell

DRAMA: THE LONG, WIDE BLOW by Mandy McCarthy

HISTORICAL: MARLENE by Gary Sherwood & Jennifer Julian

HORROR: FRANK AND BELLA by David Braga

SCIENCE FICTION: FREEDOM ONE by Jack Cusick

THRILLER: CONTROL by Steve Lewis

PILOT: WEIMAR by Ben Maraniss

SHORT: THE DARK OF NIGHT by Denise Meyers

SPECIAL MENTION!

SECRET & CONFIDENTIAL by Ben Maraniss

TORPEDO RUN by Farrin Rosenthal

EYES UPON WAKING by Jennifer Scott

THE INTERVIEW by Julie Pedersen

BENEATH THE RAINMAKERS by Karl Mather

SPECIAL AGENT JACKIE FOX by Keith Davidson

SEMI-FINALISTS

CINDERS by Andrew Riley

ROGUE by Anthony Mezza

MISSION Hope by Anyes Van Volkenburgh

WMD by Baird Smart

THE TWELVE-FORTY by Barry Brodsky

SECRET& CONFIDENTIAL by Ben Maraniss

WEIMAR by Ben Maraniss

HARROW FALLS by Benjamin Bushell

POINT AND SHOOT by Benjamin Bushell

WAITING FOR OBLIVION by Bill Zide

CRYO by Blair Cosby

ARK CITY JAZZ by Boaz D. Dror

FOOL SAINT by Brian Gerber

THE ADVENTURES OF PETER AND HOOK by Brian Pargac

JUSTICE AIN’T LAW by Chip Taylor

GHOST IN THE MACHINE by Chris Velasco

THE SHADOW – “BLACKOUT” by Christina Barclay

EARLY PLUS INFINITY by Clark Carroll

BUMBLECORE (OR THE ART OF BEEING) by Clark Carroll

AMENABLE by Corey Kloos

HEREDITARY by Craig Berger

THE 49TH DAY by Craig Peters

DARKNESS, DARKNESS by Dane McCauley

RICHTER’S WAR by Daniel P. Douglas

FRANK AND BELLA by David Braga

MY TURN by David Shapiro

HILDY AND ME by Deborah Vajda

THE DARK OF NIGHT by Denise Meyers

LAYLA… AND OTHER ASSORTED LOVE SONGS by Derek Weissbein

WALKING POINT by Diann Beck

FAN SITE by Elisha Barnes

THE NEXT MIKE LANDS by Eric Figueroa

TORPEDO RUN by Farrin Rosenthal

SORORITY GIRLS! BEING MURDERED!! by Franklin Friedlander

MARLENE by Gary Sherwood & Jennifer Julian

MAKING IT IN BROOKLYN by George Rubino

BLIND SPOT by Graham Parke

THE LOST ONES by Gus Avila

LOVE IN A ROGUE WORLD by Harvey Yazijian

BANSHEE by Harvey Yazijian

CRIME EXTRAORDINAIRE by Howard Fridkin

THE LAST ADVENTURES OF SHAY BLAZE by Howard Fridkin

FREEDOM ONE by Jack Cusick

ISABEL OF THE PEOPLE by Jamee Decio

ROLL A SEVEN GO TO HEAVEN by Jas Shenstone

SAY WHAT?! by Jay Cipriani

BREATHING ROOM by Jeff Haber

EYES UPON WAKING by Jennifer Scott

PROCUREMENT by Jenny Deiker

OBSIDIAN RAINBOW by Jess Nakaska

TEAM JOY (SHORT) by Joe Tripician

RADIO 88 by John Salcido & Kim Noonan

DARRYL’S REUNION by John Wren

BOTTOMLESS by Jonathan Figg

STRANGE MAN STRANGE WOUND by Jonathan Glidden

MICHAEL by Julian Maund-Klüppel

THE INTERVIEW  by Julie Pedersen

BENEATH THE RAINMAKERS by Karl Mather

A BEAUTIFUL FISH by Katharine Emerson Parsons

MATTER OF TRUST by Kay Poiro

SPECIAL AGENT JACKIE FOX by Keith Davidson

MY HUSBAND, THE DICK by Keith Davidson

MONEY SHOT by Kevin Miller

BOGAN COUNTY LINE by Lonas Taylor

CRAZY ACE by Lorinda Donovan

GRACE by Lynda Lemberg & Jeffrey Allen Russel

THE LONG, WIDE BLOW by Mandy McCarthy

FRIENDS ON A TRAIN by Mark Robyn

TWO WEEKS IN JUNE by Martin McSweeney

SLICE OF LIFE by Mary Selfridge

KICK THE BUCKET LIST by Matt Laughery

TIME OF YOUR LIFE by Michael Ostrowski

RIVALRY by Michael Sorce

DREAMWALKERS: AWAKENING by Michelle Daniel

CODE RED by Natalie Rodriguez

THE LONELY ROAD by Nicole Donadio

THE WHITE CROW by Paula Rogers

WITH MONSTERS by Rob Herzog

PASSING THROUGH by Robert Rhyne

THE BLACKSKIN by Robert Shill

NATE OF AMERICA by Robert Wooldridge

STALIN’S BRAIN by Roi Tamkin

COMPLETISTS by Scott Kawczynski

BACK TRACK by Sean Barron

LORD OCKLEY & THE ALIEN by Stan Evans

HAIL MARY by Stan Williamson

CONTROL by Steve Lewis

BOGUS FAMILY VACATION by Sundae Jahant-Osborn

A LYING GAME by Sundae Jahant-Osborn

A DIFFERENCE OF 25¢ by Sundae Jahant-Osborn

JUST KILL ME ALREADY! by Sundae Jahant-Osborn

THE GENERAL’S WIFE by Suzanne Gillis & Charles Gibb

THE CENTRE CANNOT HOLD by Taylor Bacala

JUSTAMIS by Tere Albanese

GOODBYE, KID. HURRY BACK by Terri Kauffman

COUNTRY HEARTS by Tim Boland

NORTH 40 by Timothy Jay Smith

BIKERS VS. ZOMBIES by Tom Prunier

BLANCO by Tony Sears

TWO BIRDS WITH ONE STONER… by Victoria Michaels

Leave a Comment